Uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) w Brukseli podkreślili, że transformacja energetyczna sektora ciepłownictwa systemowego będzie skomplikowanym i bardzo kosztownym procesem, który będzie wymagał znacznego zwiększenia pomocy publicznej w celu pokrycia kosztów dekarbonizacji. Akceptacja społeczna będzie kluczowa dla powodzenia tego procesu.
Ministerstwo Finansów poinformowało o skutecznej akcji Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) we współpracy z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), mającej na celu zwalczanie nielegalnego wprowadzania gazów chłodniczych na terenie Unii Europejskiej (UE).
W ramach międzynarodowej operacji celnej „JCO KHIONE 2024”, przedstawiciele OLAF-u i organów celnych UE przeprowadzili wspólne działania, które skutkowały zabezpieczeniem co najmniej 115 ton gazów chłodniczych o wartości około 21 mln zł oraz zatrzymaniem 9 osób w Polsce.
Współpracując z inspektorami OLAF, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z lubelskiej i podkarpackiej KAS oraz Ministerstwo Finansów oraz Centrum Analiz KAS w Katowicach przeprowadzili działania kontrolne na terenie Polski oraz na przejściach granicznych, co pozwoliło na zatrzymanie transportów na granicy państwa. Funkcjonariusze SCS prowadzili działania na terenie woj. podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego, wspierani przez inspektorów OLAF i inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.
Aby handlować gazem chłodniczym zgodnie z prawem, konieczne jest uzyskanie specjalnych pozwoleń, kontyngentów oraz opłacenie cła i podatku VAT. Jednakże, nielegalny handel polega na sprowadzaniu gazu spoza UE, mieszaninie go, oraz omijaniu opłat celnych i podatków, co pozwala na osiągnięcie dodatkowego zysku w szarej strefie, gdzie taki gaz jest znacznie tańszy niż w legalnym obrocie.
W operacji międzynarodowej KHIONE, koordynowanej przez OLAF, wzięło udział 16 państw członkowskich UE, a także Turcja i Ukraina, które odgrywają kluczową rolę w transporcie nielegalnych przesyłek gazów chłodniczych do UE. Akcja rozpoczęła się w maju 2024 roku i skupiała się na wykrywaniu i monitorowaniu nielegalnych przesyłek gazów chłodniczych, które miały trafić na czarny rynek w państwach członkowskich. W ramach operacji przeprowadzono inspekcje magazynów i centrów dystrybucji, w których przechowywano gazy i z których trafiały do nielegalnego obrotu. Działania prowadzone jednocześnie w kilkunastu krajach pozwoliły służbom lepiej zrozumieć metody działania największych grup przestępczych przemycających gaz chłodniczy do UE. Obecnie toczy się kilkanaście postępowań karncyh i celnych związanych z nieprawidłowościami w obrocie gazami, w takich krajach jak Polska, Włochy, Rumunia, Słowacja, Francja i Czechy.
W Polsce przeprowadzono kontrolę, podczas której zabezpieczono 115 ton fluorowanych gazów cieplarnianych o wartości rynkowej około 21 mln zł. Dzięki skutecznej pracy służb, przerwano szlaki nielegalnego transportu gazów chłodniczych z portów niemieckich, łotewskich i litewskich do krajów południowej Europy. Zatrzymano 9 osób i zabezpieczono zbiorniki, sprzęt do przepompowywania gazu, dokumenty księgowe oraz samochody wykorzystywane w logistyce. Zatrzymani usłyszeli zarzuty przestępstw skarbowych, a działania KAS pozostają pod nadzorem prokuratury. Sprawa jest rozwijana.
Informujemy, że komunikaty publikowane w serwisie PAP są udostępniane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl