Wojciech Caruk zaznaczył podczas debaty „Rynek mieszkaniowy” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, że chociaż większość Polaków preferuje własność, to nie wszyscy są w stanie sobie na to pozwolić. Dlatego ważne jest, aby rozwijać opcje instytucjonalnego najmu, które są dostępne dla wszystkich.
Wojciech Caruk zauważył, że mimo że liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców wzrosła z 360 do 400 w ostatnich dziesięcioleciach, średnia europejska wciąż wynosi 500. Choć liczba mieszkań wyraża pewne informacje o polskim budownictwie mieszkaniowym, nie jest to jedyny wskaźnik mówiący o stanie naszego budownictwa.
„Nie można zakładać, że jeśli dojdziemy do 500 mieszkań, to dołączymy do europejskiej czołówki. Portugalia i Grecja mają bardzo wysokie współczynniki – prawie 600 – a problem mieszkaniowy nie jest tam rozwiązany” – tłumaczył Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości SA.
Na polskim rynku mieszkaniowym potrzebna jest zmiana, aby zapewnić ludziom dostęp do bezpiecznego, komfortowego i dostępnego cenowo mieszkania. Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. podkreślił, że oferta profesjonalnego najmu może być rozwiązaniem dla osób, które nie stać na własność. Aby rynek najmu instytucjonalnego mógł się rozwijać, konieczne jest uwzględnienie mieszkań na wynajem w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz zmiana wymagań dotyczących współczynnika miejsc parkingowych. Dzięki temu usługi najmu będą dostępne dla szerszego grona odbiorców.
Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie, które może złagodzić niedobór mieszkań. Prezes Caruk zauważył, że aby zaspokoić potrzeby Polaków w zakresie mieszkalnictwa, konieczna jest tak
Jak dodaje: „Większość Polaków preferuje własność. Jednak trzeba to powiedzieć otwarcie, w żadnym państwie, nawet najbogatszym nie wszystkich stać na zakup mieszkania. Z tej perspektywy warto rozwijać ofertę profesjonalnego najmu” – podkreślił.
Prezes PFR Nieruchomości S.A. zauważył, że rynek najmu instytucjonalnego działa według wielu z tych samych zasad, które obowiązują na rynku deweloperskim – oznacza to, że jest narażony na te same ograniczenia, takie jak wysokie koszty realizacji i finansowania.
Ułatwienie planowania przestrzennego mieszkań do wynajęcia stanowi kluczowy element w rozwoju tego segmentu rynku. Wymogi dotyczące współczynnika miejsc parkingowych powinny zostać przyjęte na poziomie 0,6 – 0,7, ponieważ jest to odzwierciedlenie rzeczywistych potrzeb lokatorów mieszkań PRS. Zmiana ta pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy, ponieważ budowa parkingów podziemnych wymaga wielkich nakładów finansowych i czasu.
Wskazując na potrzebę rynku najmu instytucjonalnego, Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A., podkreślił, że wprowadzenie go w Polsce zdecydowanie pomoże, ale nie zastąpi rozwiązania problemów mieszkaniowych. Przyczyny tego stanu rzeczy są jednakże proste – zbyt mała podaż mieszkań.
„Bardzo bym chciał, by ofert PRS było jak najwięcej. Chcielibyśmy kupować gotowy produkt, aby jak najszybciej udostępniać mieszkania na wynajem” – dodał.
Spółka PFR Nieruchomości zrealizowała do tej pory znaczące inwestycje mieszkaniowe w ponad 40 lokalizacjach na terenie całej Polski, o łącznej wartości blisko 3 miliardów złotych. Obecnie jej zasoby składają się z ponad 5 tysięcy mieszkań, z których blisko 2 tysiące znajduje się w trakcie budowy, a kolejne 2 tysiące jest w fazie projektowania. Największe zapotrzebowanie na najem mieszkań występuje w miastach takich jak Wrocław, Katowice czy Poznań, które będą priorytetowo realizowane. Niemniej firma inwestuje również w mniejszych miejscowościach, jak np. Zgorzelec czy Nakło nad Notecią.
Katowice stają się coraz bardziej popularnym miejscem dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W 2019 roku na jego konferencjach, panelach dyskusyjnych i spotkaniach bierze udział aż 11 tys. gości z całej Europy Środkowej. 24-26 kwietnia będzie okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji o nowych trendach w biznesie, innowacjach i wyzwaniach współczesnego świata.
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl