MFiPR: Wiceminister Jarosińska-Jedynak w Nowym Jorku o dziedzictwie Światowego Forum Miejskiego (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

– Choć 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) w Katowicach zakończyła się w czerwcu, misja zmieniania miast dla lepszej przyszłości będzie kontynuowana w nadchodzących latach – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas spotkania Grupy Przyjaciół UN-Habitat, Zrównoważonej Urbanizacji i Nowej Agendy Miejskiej ONZ.

– W WUF11 osobiście uczestniczyło ponad 11 tys. osób ze 155 państw i ponad 6 tys. osób, które były z nami online. Dzięki temu byliśmy dostępni niemal w każdym zakątku świata – dodała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podsumowując wydarzenie.

Jak zaznaczyła sekretarz stanu, dziedzictwo WUF11 pokazuje, że Forum nie było wyłącznie imprezą miejską, o której świat urbanistyki zapomniał tuż po zakończeniu wydarzenia, ale przemyślanym ciągiem działań, mającym za zadanie realnie wpływać na miejską rzeczywistość.

WUF11 zostało zorganizowane w trakcie trwającej wojny w Ukrainie. W programie Forum znalazła się polska sesja specjalna dotycząca odbudowy miast po wojnie i katastrofach naturalnych. Głos przedstawicieli ukraińskich miast był szczególnie ważny podczas prowadzonych dyskusji.

– 11. edycja WUF była również najbardziej dostępną ze wszystkich dotychczasowych – podkreśliła wiceminister. Dostosowaliśmy infrastrukturę centrum konferencyjnego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy poruszający się na wózkach bez problemu mogli przemierzać przestrzenie, a osoby słabowidzące oraz niewidome mogły korzystać z aplikacji z czytnikiem sal. Pętle indukcyjne były dostępne w punktach informacyjnych i rejestracyjnych, a także w głównych salach konferencyjnych. Zapewniliśmy dodatkową pomoc w poruszaniu się po centrum konferencyjnym, specjalne mapy dotykowe w alfabecie Braille’a oraz wypukłe tory wyznaczające główne korytarze. Spotkania były tłumaczone symultaniczne nie tylko na oficjalne języki ONZ, ale również polski i międzynarodowy język migowy.

– Chcemy, aby ten nowy standard dostępności stał się częścią dziedzictwa WUF11 – zadeklarowała wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Podczas WUF11 podkreślaliśmy znaczenie ekologicznych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju. Cała energia zużyta podczas pięciu dni Światowego Forum Miejskiego pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Wszystkie materiały potrzebne do zaprojektowania obiektu zostały przekazane do recyklingu lub ponownie wykorzystane, rośliny podlewane uzdatnionym kondensatem z klimatyzatorów, wszystkie drzewa użyte do dekoracji zostały przekazane szkółce leśnej, a potrawy podano w biodegradowalnych pojemnikach.

Ważną grupą obecną na WUF11 byli ludzie młodzi.

– Wierzę, że świeże młodzieżowe spojrzenie na problemy miast, pomoże nam w ich rozwiązywaniu. Młodzi ludzie zawsze będą mieli możliwość zabierania głosu, kreowania otaczającej ich rzeczywistości i udziału w tworzeniu lepszej miejskiej przyszłości – powiedziała sekretarz stanu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ je/


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ