MFIPR: Szefowa UN-Habitat: Pozytywnie oceniamy stan przygotowań do WUF11 (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Już 5200 osób zarejestrowało się na Światowe Forum Miejskie w Katowicach (WUF11). 78% z nich chce przyjechać do Katowic osobiście. Na prawie 2 miesiące przed zamknięciem rejestracji to bardzo dobry wynik, ale Polska, Katowice i UN-Habitat nie ustają w wysiłkach, by ta liczba jeszcze się zwiększyła. Między innymi o tym rozmawiała w piątek wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z przedstawicielami UN-Habitat, UN Global Compact i państw zrzeszonych w ONZ podczas drugiego dnia wizyty w ONZ.

Polska delegacja rozpoczęła drugi dzień wizyty w siedzibie ONZ od spotkania z szefową UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif. Wiceszefowej MFiPR towarzyszyli ambasador Polski przy UN-Habitat Marek Garztecki oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jest dużo, będzie więcej

Podczas spotkania rozmawiano o 3 kwestiach:

• programie,

• logistyce,

• promocji WUF11.

Szefowa UN-Habitat potwierdziła, że misja UN Habitat, która przez 3 tygodnie w kwietniu wizytowała Katowice, pozytywnie oceniła stan przygotowań do WUF11. Poinformowała też, że obecnie na WUF11 zarejestrowało się 5200 osób. 78% z nich chce osobiście pojawić się w Katowicach. Ponad 100 podmiotów z całego świata zgłosiło chęć do udziału w wystawie Urban Expo, która jest zawsze największą atrakcją Światowych Forów Miejskich. Z kolei w naborze na wydarzenia organizowane przez partnerów podczas WUF11 wpłynęło ponad 1000 zgłoszeń.

– Na dwa miesiące przed forum to bardzo dobry wynik, ale cały czas działamy na rzecz zwiększenia tej liczby – zadeklarowała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Maimunah Mohd Sharif poinformowała ponadto, że UN-Habitat prowadzi rozmowy o udziale w wydarzeniu Sekretarza Generalnego ONZ Anionio Gutierreza.

Autostrada do Katowic

Kolejnym punktem wizyty w piątek było specjalne wydarzenie – „Road to Katowice” – towarzyszące spotkaniu wysokiego szczebla. Zostali na nie zaproszeni przedstawiciele państw będących członkami ONZ. Wiceszefowa MFiPR przedstawiła prezentację o WUF11 w Katowicach i zaprosiła uczestników do udziału w forum. Elementem wydarzenia, w kontekście agresji rosyjskiej na Ukrainę, była dyskusja na temat roli miast i liderów miejskich w czasie kryzysu oraz odbudowy miast po zniszczeniach wojennych.

Rozmowę moderował ambasador Polski przy UN-Habitat Marek Garztecki.

– Dorastałem w powojennej Warszawie. Nie graliśmy w Minecrafta, nie bawiliśmy się Lego. Bawiliśmy się tym, co znaleźliśmy – resztkami cudzego życia. Trudno to zapomnieć – powiedział ambasador.

– UN-Habitat pozytywnie ocenia stan przygotowań do Światowego Forum Miejskiego. Jesteśmy na spotkaniu, które nazwaliśmy Road to Katowice. Na tym etapie to już w zasadzie Highway to Katowice –powiedziała Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza UN-Habitat.

– Polska, Katowice i miejsce organizacji WUF11 są bezpieczne. Rejestrujcie się na wydarzenie. Widzimy się czerwcu w Katowicach – oceniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wydarzenie można zobaczyć na stronie internetowej ONZ: https://media.un.org/en/asset/k10/k10udaatja

Biznes na WUF11

Ostatnim punktem wizyty wiceszefowej MFiPR było spotkanie z Sandą Ojiambo, dyrektor wykonawczą UN Global Compact (UNGC).

UN Global Compact Poland jest jednym z partnerów zaangażowanych w przygotowanie WUF11 w Polsce, przede wszystkim w obszarze współpracy z biznesem. W programie forum przewidziano kilka możliwości zaangażowania biznesu. UNGC będzie odpowiedzialne na przykład za specjalną sesję o zielonej transformacji miast. Rozmowa dotyczyła właśnie tych kwestii oraz współpracy z UNGC w ramach Grupy Rządowej.

UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Od momentu powołania w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ – Kofi Annana, prowadzi działania na rzecz środowiska, praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz godnej i legalnej pracy.

O WUF 11

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF będą Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej.

WUF11 rozpocznie się 26, a zakończy 30 czerwca 2022 roku. Całe wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło polskiej edycji WUF brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Dyskusje na WUF będą się toczyć wokół 6 tematów:

• Miasta sprawiedliwe

• Zielona przyszłość miast

• Innowacje i technologie

• Budowanie odporności miast

• Planowanie i zarządzanie miejskie

• Przyszłość gospodarki i finansów miejskich

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę i ogromnymi zniszczeniami w ukraińskich miastach, na prośbę Polski do programu zostanie włączony temat odbudowy miast po wojnie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ maja/ amac/


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ